Σάββατο 2 Μαΐου 2009

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΦΙΝΑΛΕ

Ο Ολυμπιακός πέτυχε το νταμπλ και το Κύπελλο "βάφτηκε κόκκινο", μετά από τριαμισάωρο υπερθέαμα, καθώς στον 67ο τελικό του Κυπέλλου νίκησε στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 15-14 στα πέναλτι (κ.δ. 3-3, παράταση 4-4) και κατέκτησε το 24ο τρόπαιο της ιστορίας του. Το ματς είχε συγκλονιστική εξέλιξη...

Οι "κιτρινόμαυροι" προηγήθηκαν 2-0 με δύο γκολ του Μπλάνκο (4', 8'), οι "ερυθρόλευκοι" ισοφάρισαν με τους Ντάρμπισαϊρ (47'), Ντουντού (69'), ο Σκόκο στο 90' έκανε το 3-2 και ο Ντάρμπισάιρ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε εκ νέου.

Στο 101' ο Γκαλέτι έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως αποβλήθηκε στους πανηγυρισμούς με 2η κίτρινη κάρτα, ενώ στο 105' αποβλήθηκε και ο Α. Παπαδόπουλος, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να παίξει όλο το β' μέρος της παράτασης με εννιά παίκτες.

Στο 106' ο Σκόκο ισοφάρισε σε 4-4 και στα πέναλτι οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 15-14 χάρη στο πέναλτι του Νικοπολίδη, που νωρίτερα απέκρουσε το πέναλτι του Πελετιέρι.

Ο τελικός διεξήχθη παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας, Κάρολου Παπούλια, ενώ και πάλι δεν αποφεύχθηκαν τα επεισόδια τόσο κατά τη διάρκεια, όσο και πριν τον αγώνα εντός και εκτός ΟΑΚΑ. Πηγή: http://www.skai.gr